Profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Specjalizuje się w dziedzinie chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii. Ukończył Wydział Lekarski Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. W 1984 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a doktora habilitowanego w 1995 roku. Od 1975 do 2009 roku pracował w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UM we Wrocławiu.
Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. W latach 2000 – 2003 pełnił funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Był także pierwszym Prezesem Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran (2003-2006). Dziś pozostaje Członkiem Honorowym obu Towarzystw.
Od 2001 do 2013 roku był Redaktorem Naczelnym „Przeglądu Flebologicznego”, Honorowym Redaktorem „Leczenia Ran” oraz Redaktorem podręcznika „Flebologia Kliniczna”. Napisał ponad 300 prac. Był aktywnym członkiem Polsko-Japońskiego Towarzystwa Chirurgii. W 1994 roku założył klinikę Ars Medica, która prężnie funkcjonuje do dziś. Prowadzi także ogólnopolski kurs leczenia schorzeń żył metodą skleroterapii oraz endowaskularnego laserowego usuwania żylaków kończyn dolnych.
1975 – 2019
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
1975 – 2009
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UM we Wrocławiu
2009 – 2011
Katedra Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UM we Wrocławiu
2010 – 2019
Zakład Chirurgii Eksperymentalnej i Badania Biomateriałów UM we Wrocławiu
Działalność naukowa i badawcza
1975 – 2011
Autor i współautor 396 prac z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej, transplantologii, flebologii, limfologii, chirurgii eksperymentalnej.
Współautor pięciu patentów.
Udział w wielu programach naukowych jako badacz oraz główny badacz II i III fazy z których najważniejsze to:
Relief Study – Servier
Van Gogh Sudy – Sanofi Aventis
Cassiopea Study – Sanofi Aventis
Dermagraft Study – ABH
Prontosan Sudy – BRAUN
Lipohep Study – Medagro
DEVO study – HBO
Apligraft study
Będąc kierownikiem Zakładu Chirurgii Eksperymentalnej i Badania Biomateriałów pracuje nad wieloma zagadnieniami związanymi z postępem diagnostyki i leczenia schorzeń ogólnych i naczyniowych : zakres prac obejmuje konstrukcję i badanie nowych laserów dla medycyny, opracowanie nowych metod zastosowania kriochirurgii w onkologii i flebologii, badania nowych narzędzi do mechanoskleroterapii, opracowanie i badanie kleju biomedycznego, badania zastosowania miedzi w protezach do rekonstrukcji narządu ruchu, badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej. Badanie materiałów do produkcji nowoczesnych opatrunków.
Współzałożyciel czterech towarzystw naukowych : Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej.
2000 – 2003
Prezes Polskiego Towarzystwa Flebologicznego
2003 – 2006
Założyciel i pierwszy Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran
2006 – aktualnie
Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.
Członek honorowy PTF
Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran
Redaktor zaleceń z zakresu diagnostyki i leczenia choroby żylnej, zakrzepicy żylnej, niewydolności limfatycznej, leczenia ran, choroby hemoroidalnej, schorzeń żylnych u kobiet w ciąży.
Redaktor książek – Flebologia Kliniczna, Flebologia – co nowego ?
Współredaktor podręczników : Podręcznik Angiologii, Flebologia Praktyczna,
Autor rozdziałów w podręcznikach :
Nowotwory Skóry, Chirurgia Ogólna, Chirurgia Naczyniowa, Leczenie Ran Trudno Gojących Się, Dermatochirurgia.
2001 – 2013
Redaktor Naczelny Przeglądu Flebologicznego
2003 – 2010
Redaktor Honorowy Leczenia Ran
2006 – 2011
Członek Rady Redakcyjnej Europejskiego Kwartalnika Leczenie Ran (EWMA Journal)
Wykłady, seminaria i ćwiczenia dla studentów medycyny
i stomatologów z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej i mikrochirurgii.
Wykłady dla lekarzy i farmaceutów w ramach szkolenia podyplomowego z zakresu leczenia ran przewlekłych.
Wykłady dla specjalistów różnych dziedzin medycyny z zakresu flebologii w ramach Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej.
Wykłady i przewodniczenie sesjom w ramach międzynarodowych
i krajowych kongresów z zakresu chirurgii naczyniowej, angiologii, dermatologii, flebologii, limfologii, chirurgii eksperymentalnej, leczenia ran przewlekłych.
W latach 1978 – 2018 profesor Zbigniew Rybak wygłosił 156 wykładów za granicą i w Polsce na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
2004 – 2011
Prowadzenie Kursów dla lekarzy różnych specjalności z zakresu skleroterapii (ilość przeszkolonych lekarzy do chwili obecnej 1020).
2006 – 2011
Współtworzenie międzynarodowego projektu w ramach Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran
(EWMA) dotyczącego epidemiologii, szkolenia oraz wprowadzania nowych zasad leczenia ran przewlekłych według zasad opartych na dowodach naukowych (EBM).
2008 – 2011
Prowadzenie kursów z zastosowania laserów we flebologii, w tym kursy wyjazdowe (Greifswald, Barcelona, Moskwa, Bukareszt, Bonn) – ilość przeszkolonych lekarzy do chwili obecnej – 180.
2010-2011
Wykładowca warsztatów międzynarodowych z zakresu chorób żył organizowanych przez Europejskie Forum Żylne (Larnaca, Wiedeń, Sztokholm).
Dwukrotnie nagrodzony Nagrodą Ministra Zdrowia
Tytuł Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
Kilkakrotne nagrody naukowe i dydaktyczne JM Rektora UM we Wrocławiu i w Katowicach oraz w Warszawie (Wojskowa Akademia Techniczna)
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Złoty medal na Targach Innowacyjności Bruksela 2013
Otrzymanie nominacji profesorskiej z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy.
Wraz z zespołem specjalistów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu oraz w ścisłej współpracy z Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, naukowcami z Politechniki Poznańskiej, naukowcami z Politechniki Śląskiej oraz lekarzami z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu otrzymał nagrodę w konkursie Innowatory w kategorii Nauka. Innowacyjne rozwiązanie to Cyberbone – dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów implanty z bioresorbowalnych tworzyw wykorzystywane do uzupełnienia ubytków kostnych.
Profesor Zbigniew Rybak specjalizuje się w leczeniu zakrzepicy żylnej i tętniczej, niewydolności żylnej kończyn dolnych, zaburzeniach wrodzonych układu żylnego, chorób naczyń chłonnych oraz w leczeniu zaburzeń żylnych odbytu (guzki krwawnicze odbytu). Jego zainteresowania naukowe oraz praktyczne koncentrują się na pogłębianiu wiedzy oraz wprowadzaniu nowoczesnych terapii leczenia ran i owrzodzeń.