fbpx

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia polega na obliteracji drobnych żylaków oraz telangiektazji (poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych) i wenulektazji (poszerzonych żyłek sródskórnych o sinawym zabarwieniu). Skleroterapia może być stosowana jako samodzielny zabieg, zwłaszcza w przypadku leczenia estetycznego bądź jako terapia uzupełniająca innych metod endowaskularnych. Często, dla osiągnięcia optymalnego efektu zaleca się serię zabiegów 3-5. Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest wywiad lekarski oraz wykonanie podstawowego badania diagnostycznego USG Doppler kończyn dolnych, celem zbadania przepływu krwi w naczyniach.

Skleroterapia (najważniejsze informacje) 
Cena:od 300 zł
Czas trwania zabiegu:15-30 minut
Znieczulenie:nie wymaga
Efekty:proces zamykania trwa 3-4 tygodni, proces wchłaniania 1-6 miesięcy
Rekonwalescencja:zwykle 2-7 dni
Dostępność:Wrocław | Warszawa

Skleroterapia opiera się na podaniu specjalnego preparatu – sklerosantu – do światła żyły, powodując tym samym jej zamknięcie. Lek obliterujący wstrzykiwany jest do naczynia pod postacią roztworu bądź piany o różnym stężeniu. Wybór metody i stężenia uzależniony jest od wielkości żylaków oraz miejsca, w którym się znajdują. Piana najczęściej wykorzystywana jest do żył o większej średnicy, ponieważ jej właściwości pozwalają na lepszą przyczepność leku do ścian naczyń. Z kolei w drobne naczynia wprowadza się roztwór za pomocą bardzo cienkich, insulinowych igieł.

Jak przygotować się do zabiegu?

Na kilka dni przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie Rutinoscorbinu, celem wzmocnienia ścian żył. Poza tym zabieg nie wymaga od Ciebie specjalnego przygotowania.

Przebieg zabiegu skleroterapii żylaków

W pierwszej kolejności lekarz wykonuje badanie USG, aby ocenić, czy krew w żyłach płynie prawidłowo. Następnie zaznacza „punkty kontrolne”, czyli miejsca, gdzie żyły zasilają żylaki. W oznaczone punkty za pomocą cienkich igieł podaje substancję, powodującą zwłóknienia i w efekcie zamknięcie widocznego naczynia. Podczas ostrzykiwania lekarz używa specjalnie do tego przeznaczonych okularów kontrastujących lub oświetlacza naczyniowego, dzięki którym podawanie środka farmakologicznego jest bardzo precyzyjne. Bardzo ważnym elementem skleroterapii jest założenie opatrunku uciskowego lub specjalnej pończochy uciskowej (kompresjoterapia), o czym doktor informuje pacjenta po zakończonym zabiegu.

Zabieg trwa 15 – 30 minut.

Koszt skleroterapii

Cena skleroterapii żylaków kończyn dolnych uzależniona jest od ilości zużytych ampułek oraz rozległości problemu. Koszt wynosi zwykle od 300 do 4500 zł.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Bezwzględne:

  • Unieruchomienie
  • Aktywna zakrzepica żył głębokich
  • Znana alergia na środki obliterujące (Polidokanol=Aetoxysclerol)
  • Ciąża
  • Ciężka choroba układowa
  • Miejscowa lub uogólniona infekcja

Względne:

  • Miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych
  • Nieuregulowana cukrzyca
  • Obrzęki goleni
  • Astma oskrzelowa
  • Choroby alergiczne
  • Trombofilia

Najczęściej zadawane pytania

Czy zabieg skleroterapii boli?
Z reguły skleroterapia jest zabiegiem bezbolesnym. Pacjent może jedynie odczuwać ukłucie igłą lub delikatne szczypanie. W przypadku kiedy procedura generuje większy ból należy poinformować o tym lekarza w trakcie zabiegu,
Czy po skleroterapii konieczne jest noszenie rajstop uciskowych?
Zazwyczaj noszenie wyrobów uciskowych jest rekomendowane. Zwykle sugeruje się noszenie rajstop uciskowych przez kilka dni po zabiegu. W niektórych przypadkach, lekarz może odstąpić od kompresjoterapii.
Co jest lepsze skleroterapia czy laser?
Największą skuteczność terapeutyczną osiąga się łącząc obie procedury. Zabiegi można przeprowadzić w odstępie czasowym, albo jednoczasowo (mowa wówczas o metodzie CLaCS). Każda z procedur rekomendowana jest do innych problemów naczyniowych, dlatego by dobrać odpowiednią terapię warto w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii flebologa.
Ile razy trzeba powtórzyć zabieg skleroterapii?
Najczęściej skleroterapia nie jest zabiegiem jednorazowym. Najlepsze efekty uzyskujemy w serii. Ilość zabiegów uzależniona jest od skali problemu. W przypadku małego i średniego nasilenia problemów zwykle rekomenduje się 3-5 zabiegów w odstępach minimum 2 tygodniowych. W przypadku dużych zmian może być konieczne przeprowadzenie nawet kilkunastu procedur.
Ile kosztuje skleroterapia?
Koszt skleroterapii uzależniony jest od kilku czynników - zakresu zabiegu, stopnia zaawansowania problemu pacjenta i ilości zużytego preparatu. Zwykle cena mieści się w granicach od 300 do 4500 złotych.
Ile ampułek zużywa się podczas zabiegu?
Zwykle 1-4 ampułki.
Jak długo goi się noga po skleroterapii?
Po skleroterapii może wystąpić miejscowe zgrubienie. W większości przypadków jest to naturalne następstwo zabiegu. Podczas wizyty kontrolnej powstałe zgrubienie można opróżnić. Po skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia utrzymujące się do roku czasu.
Czy po skleroterapii można ćwiczyć?
Rekomenduje się ograniczenie wysiłku fizycznego przez 3-5 dni. Lekką aktywność fizyczną (np. rower, pływanie czy spacery) można wdrożyć po 2-3 dniach od zabiegu, jeśli nie wystąpiły żadne niepokojące dolegliwości.
Ile trwa zabieg skleroterapii?
Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.
Jak długo czeka się na efekty skleroterapii?
Efekty uzależnione są od skali problemu z jakim zgłosił się pacjent. Pierwsze efekty mogą być widoczne po kilku tygodniach. Należy wziąć pod uwagę, że jednorazowy zabieg zwykle nie rozwiązuje całkowicie problemu. W zdecydowanej większości przypadków przeprowadzenie skleroterapii pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty medyczne i estetyczne.
Kiedy najlepiej robić skleroterapię?
Zabieg skleroterapii można bezpiecznie wykonywać o każdej porze roku. Należy jednak uwzględnić konieczność noszenia wyrobów uciskowych.
Kiedy można się opalać po skleroterapii?
Po skleroterapii nie zalecamy opalania się przez około 6 tygodni.
Ile utrzymuje się przebarwienie po skleroterapii?
80% przebarwień po skleroterapii zejdzie samoistnie do roku czasu po zabiegu.
Jak często można robić skleroterapię?
Ilość wizyt uzależniona jest od skali problemu. O ilości zabiegów powinien zadecydować lekarz. Należy pamiętać by zachować minimum 2 tygodniowe odstępy pomiędzy zabiegami.

Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami:

Alternatywne metody leczenia żylaków / zamykania naczynek:

 

 

Opinie pacjentów

Jakub

31 LAT | WROCŁAW

Jakub, podobnie jak wielu innych pacjentów, zgłosił się do kliniki w momencie, w którym sytuacja wymagała już pilnej interwencji flebologa. Intensywne ćwiczenia siłowe mocno obciążyły układ żylny i w konsekwencji doprowadziły do pojawienia się niewydolności żylnej. Ta z kolei po pewnym czasie zaczęła generować dolegliwości bólowe. Poznaj historię Jakuba i dowiedz się jak przebiegło jego leczenie.

ZOBACZ PROCES LECZENIA

Zapisz się na zabieg