Na czym polega usuwanie żylaków mikrofalą?
Usuwanie żylaków mikrofalą to zabieg wewnątrznaczyniowy, który pod względem techniki operacyjnej uznaje się za podobny do procedury laserowego usuwania żylaków. Metoda laserowa polega na wprowadzeniu do światła żyły włókna laserowego, które emitując energię prowadzi do obkurczania ścian żylnych, a w efekcie do zamknięcia żyły i wyłączenia jej z obiegu.
Podczas usuwania żylaków mikrofalą do żyły zmienionej chorobowo wprowadza się cewnik emitujący mikrofale. Jego energia prowadzi po podgrzania wody znajdującej się w komórkach ścian żylnych i, podobnie jak w przypadku metody laserowej, żyły obkurczają się. Dochodzi do denaturacji białka w komórkach, żyła zostaje trwale usunięta.
Wskazania do usuwania żylaków mikrofalą
Każdy zabieg wewnątrznaczyniowy wymaga uprzedniej konsultacji z flebologiem i poddania się badaniu USG Doppler, które umożliwia ocenę układu żylnego. Podczas rozmowy specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, a następnie, na podstawie wyniku badania oraz zebranych informacji, przedstawia indywidualny plan leczenia. Osiągnięcie zadowalających rezultatów terapeutycznych w wielu przypadkach wymaga zastosowania leczenia hybrydowego, czyli uzupełnienia leczenia mikrofalą o skleroterapię, bądź miniflebektomię. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest pojawienie się objawów, do których zaliczamy:
- ból i uczucie ciężkości kończyn,
- drętwienie, skurcze mięśni,
- poszerzeniem drobnych żył skóry, pojawienie się żył siatkowatych.
Postępująca choroba prowadzi także do powstawania charakterystycznych, poszerzonych żył widocznych pod skórą.
Jak przygotować się do usuwania żylaków mikrofalą?
Przygotowanie do zabiegu ze strony Pacjenta ogranicza się przede wszystkim do poinformowania lekarza o przyjmowanych lekarz, w tym także terapii antykoncepcyjnej, hormonalnej oraz ogolenia obszaru zabiegowego. Aby ułatwić dostęp do pachwiny, warto założyć wyciętą bieliznę.
W trosce o bezpieczeństwo prosimy, by po zabiegu towarzyszyła Ci osoba, która odwiezie Cię bezpiecznie do domu.
Jak przebiega zabieg?
Usuwanie żylaków mikrofalą to procedura wewnątrzżylna. Podczas wykonywania zabiegu, lekarz wprowadza do światła żyły cewnik emitujący energię. Generator urządzenia jest włączany, moc dopasowuje się do średnicy poszerzonej żyły, w trakcie zabiegu dochodzi do pogrzania wody znajdującej się w ścianach żylnych.
Usuwanie żylaków mikrofalą odbywa się pod kontrolą USG. Gdy cewnik znajduje się w żyle, chirurg wstrzykuje miejscowy środek znieczulający, którego zadaniem jest także ochrona tkanek przed powstaniem oparzeń i zabezpieczenie pobliskich struktur przed uszkodzeniem.
Procedura nie wymaga podania znieczulenia ogólnego, dlatego usuwanie żylaków mikrofalą odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
Zabieg trwa od 20 do 60 minut.
Cena zabiegu
Cena usuwania żylaków mikrofalą zależy od rozległości problemu. Koszty leczenia jednej nogi zaczynają się od 3500 zł, a ostateczną cenę ustala lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i po wykonaniu badania USG Doppler. W przypadku, gdy leczenie obejmuje obie kończyny, cena jest proporcjonalnie mniejsza.
Usuwanie żylaków mikrofalą – przeciwwskazania
Względne:
- Uczulenie na środki znieczulenia miejscowego stosowane w czasie zabiegu
- Stany nadkrzepliwości (np. trombofilia)
- Ciężki stan ogólny i niezdolność do samodzielnego poruszania się
- Niewyrównana cukrzyca
- Niewyrównana nadczynność i niedoczynność tarczycy
- Zmiany zapalne w obrębie kończyny
- Miażdżyca tętnic obwodowych
- Obrzęk chłonny
- Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- Zarośnięcie żyły lub zakrzepy żylne
Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami:
- Wewnątrznaczyniowe metody leczenia żylaków
- Kiedy najlepiej robić zabiegi wewnątrznaczyniowe?
- Laserowe leczenie żylaków – jak wygląda zabieg?
- Czy wyleczone żylaki wracają?
- Laserowe usuwanie żylaków – jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów
Alternatywne metody leczenia żylaków:
- Laserowe usuwanie żylaków
- Leczenie żylaków parą wodną
- Leczenie żylaków falą radiową
- Miniflebektomia (jako uzupełnienie terapii)
- Skleroterapia