Odpowiedź na pytanie, kiedy najlepiej leczyć żylaki, powinna brzmieć: jak najszybciej! Wczesne zdiagnozowanie choroby pozwoli nam szybciej, skuteczniej i taniej ją wyleczyć. Niestety choroba żylakowa jest podstępna i długo nie daje jednoznacznych objawów. To w dużej mierze przyczynia się do tego, że do specjalisty udajemy się dopiero, kiedy na nogach dostrzegamy już duże żylaki lub co gorsza z powikłaniami choroby takimi jak zakrzepica żylna, obrzęk lub owrzodzenie. Wówczas leczenie bywa skomplikowane i niestety droższe. Co możemy zrobić by zareagować w porę? Przede wszystkim wdrożyć badania profilaktyczne i monitorować zmiany pojawiające się na nogach.
Pierwsze objawy żylaków
- niestetyczne pajączki (teleangiektazje) układające się w skupiska
- uczucie „zmęczonych” nóg nasilające się pod koniec dnia
- drętwienie, swędzenie i mrowienie a także obrzęki
- ból pod kolanem czy w pachwinach, który może świadczyć o tworzeniu się wewnętrznych żylaków niewidocznych gołym okiem. Powstają one na tzw. żyłach przeszywających, które łączą żyły powierzchowne z żyłami głębokimi
Warto pamiętać, że obecnie złotym standardem w diagnostyce żylaków jest badanie USG Doppler, które jest w stanie wykryć większość nieprawidłowości, dlatego zaleca się profilaktycznie od czasu do czasu wykonać badanie, zwłaszcza jeśli w naszej bliskiej rodzinie występują żylaki. W takich przypadkach wykrycie jej na wczesnym etapie znacząco skraca terapię.
Na czym polega endowaskularne leczenie żylaków?
Leczenie żylaków metodami endowaskularnymi czyli wewnątrznaczyniowymi to procedury wykorzystujące różnego rodzaju technologię do zamknięcia niewydolnych naczyń. Spośród najpopularniejszych metod wyróżniamy: laserowe leczenie żylaków, leczenie żylaków parą wodną, klejenie żylaków czy skleroterapię, polegającą na chemicznym zamknięciu żyły. O doborze najlepszej metody zwykle decyduje lekarz na podstawie wyników badania USG Doppler. Właściwie dobrane leczenie pozwala bowiem uzyskać doskonałe, a przede wszystkim trwałe efekty leczenia. Powyższe procedury przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych i zwykle nie wymagają one znieczulenia ogólnego. Do metod termicznych czyli laserowego leczenia żylaków, leczenia żylaków parą wodną, czy leczenia żylaków falą radiową zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe, w przypadku skleroterapii żylaków czy leczenia klejem, znieczulenie nie jest w ogóle wymagane, a zabiegi są w pełni tolerowane przez pacjenta. Procedury wewnątrznaczyniowe nie wymagają również szczególnego przygotowania. Konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań może dotyczyć jedynie tych pacjentów obciążonych przewlekłą chorobą lub mających problem z układem krzepnięcia. O tym, czy powyższe badania są wymagane zwykle decyduje lekarz po bezpośredniej konsultacji z pacjentem.