Hybrydowe leczenie żylaków to takie, które łączy w sobie kilka procedur zabiegowych. Wszystko po to, by osiągać jak najlepsze zdrowotne, jak również estetyczne efekty terapii. Decyzję o tym jakie metody należałoby wybrać podejmuje lekarz, który po uprzednim badaniu pacjenta, określa stopień zaawansowania niewydolności żylnej. Sprawdza również stan żył pacjenta, przeprowadza dodatkowe badania i weryfikuje obecność chorób towarzyszących, które mogą mieć wpływ na ostateczny wynik leczenia.
Do najczęstszych zabiegów łączonych należą:
- EVLT / RF
- SVS
- Mikroflebektomia
- Skleroterapia
Każda z tych metod służy do leczenia odrębnych problemów – EVLT jest najskuteczniejsze przy zamykaniu długich, prostych odcinków niewydolnych żył, często znacznie poszerzonych. SVS służy do zamykania dużych, krętych żylaków kończyn dolnych, a także jest skuteczna w zamykaniu niewydolnych perforatorów. Skleroterapia z kolei umożliwia usunięcie mniejszych żylaków; w zależności od dobranego stężenia środka obliterującego i jego formy.
Jakie są zalety stosowania kilku metod jednocześnie?
Zabiegi hybrydowe zyskały uznanie wśród lekarzy, a przede wszystkim wśród pacjentów, którzy docenili zarówno zdrowotne, jak i estetyczne efekty tych procedur. Za sprawą stale rozwijanych technologii oraz precyzyjności zabiegów, można zastosować kilka metod leczniczych jednocześnie, biorąc pod uwagę skalę problemu oraz stan układu żylnego pacjenta, który poddaje się terapii.
Najczęściej zdarzają się przebarwienia, podbiegnięcia krwawe, zgrubienia, przejściowy obrzęk operowanej kończyny czy dolegliwości bólowe. Obecnie terapia skojarzona jest najskuteczniejszą metodą leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Umożliwia podczas jednego zabiegu usunięcie przyczyny niewydolności, jak i pozbycie się samych żylaków.
Każde leczenie powinno poprzedzać badanie USG Doppler
Aby zakwalifikować pacjenta do jakiegokolwiek zabiegu z powodu przewlekłej niewydolności, niezbędne jest wykonania USG Doppler w obrębie układu żylnego kończyn dolnych. Na podstawie tego badania możemy zidentyfikować żyły odpowiedzialne za powstawania żylaków w konkretnym przypadku i dokładnie zaplanować zabieg, a także zdecydować, która metoda będzie najbardziej optymalna.
Jaki jest czas rekonwalescencji po zabiegu?
Podstawową zaletą leczenia hybrydowego jest usunięcie maksymalnej ilości zmian podczas jednej operacji oraz minimalny czas rekonwalescencji. Zabieg wymaga u większości pacjentów tylko znieczulenia miejscowego, a już następnego dnia można wrócić do codziennych aktywności życiowych. Jest to szczególnie ważne w kontekście życia zawodowego w XXI wieku – wielu naszych pacjentów nie może sobie pozwolić na dłuższy urlop. Jaki jest czas rekonwalescencji po zabiegu i ile wynosi dla poszczególnych procedur? Ograniczenie aktywności fizycznej to raptem dwa tygodnie, w tym okresie należy unikać także sauny, gorących kąpieli i opalania się. W zależność od zaawansowania choroby, lekarz może zalecić także kompresjoterapię, czyli noszenie pończoch lub rajstop uciskowych, najczęściej przez 14- 30 dni.