Nie istnieje jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie. Najskuteczniejsza metoda leczenia żylaków to taka, która jest dedykowana naszemu problemowi. Naturalnie istnieje szereg procedur umożliwiających leczenie niewydolności żylnej jednak nasze doświadczenia pokazują, że często to kombinacja technologii czy technik daje najlepsze efekty terapeutyczne. By jednak móc właściwie dobrać zabieg do stopnia zaawansowania problemu niezbędna jest konsultacja lekarska, podczas której przeprowadza się badanie USG Doppler. Dokładna diagnostyka kończyn dolnych za pomocą ultrasonografu pozwoli bowiem ocenić przepływ krwi przez naczynia, a tym samym zweryfikować wydolność żył czy tętnic.
Leczenie żylaków metodami termicznymi
Spośród wszystkich metod leczenia żylaków, które dostępne są na rynku bez wątpienia największą popularnością cieszą się procedury małoinwazyjne oparte o technologię laserową, pary wodnej czy fali radiowej. Powyższe technologie należą do tzw. metod termicznych, które polegają na uszkodzeniu ścian naczyń przy pomocy ciepła. Procedury te wykonuje się z powodzeniem od wielu lat, a ich skuteczność szacuje się na ok. 90% w pięcioletniej obserwacji.
- Laserowe usuwanie żylaków EVLT – Zabieg polega na wprowadzeniu cewnika, przez który wsuwany jest światłowód emitujący światło lasera. Energia lasera jest absorbowana przez ścianę żyły, co skutkuje termicznym uszkodzeniem wewnętrznej ściany niewydolnej żyły. Zabieg ten przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych i jest w pełni tolerowany przez pacjentów. Badania dowodzą, że leczenie żylaków za pomocą lasera w porównaniu do klasycznych metod, wiąże się ze znacznie mniejszą liczbą powikłań. Obecnie rynek oferuje metody wykorzystujące wiele rodzajów laserów. Jednym z nich jest VascuLife generujący fale o długości 1470 nm, a więc dłuższe od innych urządzeń o podobnym przeznaczeniu, a jednocześnie nie powodujące nadmiernego wzrostu temperatury. Jego największym atutem jest zautomatyzowany system laserowy precyzyjnie dawkujący energię i kontrolujący szybkość przesuwania włókna laserowego, które wprowadza się do światła naczynia. Zastosowanie laseroterapii w leczeniu niewydolności żylnej umożliwia skuteczne leczenie choroby żylakowej przy jednoczesnej skróceniu trwania rekonwalescencji pozabiegowej.
- Leczenie żylaków parą wodną SVS – (Steam Vein Sclerosis) – leczenie parą wodną stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia żylaków z wykorzystaniem technologii laserowej. Za pomocą wenflonu do żyły wprowadzany jest cienki cewnik dostarczający parę wodną, która uszkadza ścianę naczynia i doprowadza do zwłóknienia błony środkowej. Prowadzi to do zamknięcia żyły i jej obumarcia. To doskonała metoda leczenia żył o krętym przebiegu oraz położonych płytko pod skórą. Rekomendowana jest również u pacjentów z żylakami nawrotowymi. Leczenie żylaków parą wodną pozwala na jednoczesne usunięcie niewydolnych pni żylnych oraz dużych i krętych żylaków, co jeszcze do niedawna nie było możliwe za pomocą lasera czy radiofrekwencji. Metoda ablacji parą wodną pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty i co ważne towarzyszy temu wysokie bezpieczeństwo.
- Leczenie żylaków falą radiową EVRF – w tej metodzie leczenie żylaków przeprowadza się z wykorzystaniem fali radiowej. Do światła zmienionej chorobowo żyły wprowadza się cewnik emitujący fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Uwolniona energia uszkadza ściany naczynia i doprowadza do zwłóknienia żyły. Podobnie jak w przypadku innych termicznych metod ablacji żylaków cechuje ją mała inwazyjność przy jednoczesnej wysokiej skuteczności.
- Leczenie żylaków za pomocą kleju VenaBlock – to jedna z nietermicznych metod leczenia żylaków podczas której wykorzystuje się specjalny klej tkankowy umożliwiający zamknięcie ścian niewydolnej żyły. Procedura ta wykorzystywana jest głównie w celu zamknięcia głównych pni naczyniowych i charakteryzuje się minimalną inwazyjnością. Jedną z jej największych zalet jest brak konieczności stosowania znieczulenia tumescentnego, które wiąże się z koniecznością nakłuwania nogi wzdłuż przebiegu żyły. Metoda jest bezpieczna i w pełni tolerowana przez pacjentów.
Leczenie żylaków metodami klasycznymi
- Stripping (metoda Babcocka) – procedura ta należy do tradycyjnych, operacyjnych metod leczenia żylaków. Polega na chirurgicznym usunięciu żyły odpiszczelowej, a w dalszym etapie usunięciu niewydolnych żył bocznic. Metoda ta znacznie bardziej obciąża chorego, dlatego gdy tylko możliwe jest zastosowanie terapii mniej inwazyjnych jest to rekomendowane w pierwszej kolejności.
- Miniflebektomia – choć zalicza się do metod chirurgicznych, to uraz jaki tej metodzie towarzyszy jest minimalny. Procedura bywa wykorzystywana jako uzupełnienie terapii laserowej lub terapii z wykorzystaniem pary wodnej – połączenie to wpływa na zwiększenie skuteczności i umożliwia osiągnięcie dobrych, a przede wszystkim trwałych efektów. Niewydolne naczynia usuwa się poprzez wykonanie mikronacięć, do których używa się szydeł chirurgicznych. 2-3 milimetrowe nacięcia nie wymagają zakładania szwów, a leczony może bez przeszkód poruszać się i wrócić pełnej sprawności już następnego dnia.
Leczenie estetyczne – na czym polega?
Leczenie estetyczne zmian naczyniowych stanowi odrębny temat postępowania pozabiegowego. Należy podkreślić, że czym innym jest postępowanie związane z leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej, która stanowi problem natury medycznej od leczenia estetycznego zmian powierzchownych (pajączków). Do leczenia estetycznego należy zaliczyć zabiegi poprawiające wygląd naszych nóg, które nie mają wpływu na zdrowie naszych kończyn. W tym wypadku leczenie najczęściej przebiega wieloetapowo i oparte jest o zastosowanie laserów przezskórnych oraz skleroterapii. Najnowszym rozwiązaniem w przypadku leczenie estetycznego jest metoda CLaCS, która łączy obie te procedury dając bardzo dobre efekty terapeutyczne. Osiągnięcie dobrych rezultatów wizualnych możliwe jest za sprawą urządzenia Vein Viewer, który wizualizuje na powierzchni skóry przebieg naczyń znajdujących się na określonej głębokości. Urządzenie pozwala na wielopoziomowe działanie, a jego mechanizm opiera się na wizualizacji sieci naczyń znajdujących się pod skórą, które niewidoczne są dla oka. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się głównie za sprawą możliwości opracowania zdecydowanie większego obszaru terapeutycznego. Procedury związane z leczeniem estetycznym przeprowadza się wówczas, kiedy leczenie zasadnicze jest zakończone i nie istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.
Jaką metodę leczenia żylaków wybrać?
Z podobnym dylematem mierzy się wielu pacjentów z niewydolnością żylną. Jednak zanim zaczniemy przeszukiwać fora internetowe, czytać artykuły i samozdiagnozować się, warto udać się do specjalisty, flebologa, który wykona badanie USG Doppler kończyn dolnych i oceni stopień niewydolności, zaawansowanie choroby i doradzi, która z metod leczenia da najlepsze rezultaty. Nasze kliniczne doświadczenie pokazuje, że te najlepsze efekty uzyskiwane są przy połączeniu metod, dlatego często traktujemy leczenie żylaków jako proces wymagający zastosowania kilku technik. Ponadto, na wybór metody wpływa również to, która z żył jest niewydolna i o jakiej średnicy. Warto pamiętać o tym, że najlepsze efekty uzyskuje się dopierając leczenie indywidualnie do pacjenta i zaawansowania jego choroby. O tym, którą z metod leczenia żylaków wybrać, powinien zadecydować lekarz we współpracy z pacjentem po zebraniu wszystkich informacji i uzyskaniu obrazu układu żylnego za pomocą badania USG.