„Pajączki” na nogach to powszechnie znana i występująca przypadłość. Bardzo często stanowi pierwszy symptom świadczący o nieprawidłowościach w zakresie układu żylnego. By ocenić czy nieestetyczne zmiany stanowią dla naszego zdrowia zagrożenie, niezbędna jest jednak wizyta u doświadczonego specjalisty, który wykluczy chorobę żylakową lub w przypadku jej wystąpienia wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku stwierdzenia niewydolności żylnej rozwiązaniem mogą być zabiegi wewnątrznaczyniowe takie jak: laserowe leczenie żylaków, leczenie żylaków parą wodną, klejenie żylaków czy skleroterapia. Kiedy układ żylny w obrazie ultrasonograficznym nie wykaże odchyleń od normy pozostaje nam skoncentrować się na leczeniu przezskórnym nieestetycznych zmian. Należy pamiętać, że by móc osiągnąć satysfakcjonujące wyniki leczenia estetycznego często musimy w pierwszej kolejności wyleczyć przyczynę powstawania „poszerzonych naczynek”. W takiej sytuacji leczenie estetyczne powinno być drugorzędne.
Leczenie żylaków a zamykanie laserem pajączków – czym się różni?
Należy całkowicie rozróżnić leczenie przewlekłej niewydolności żylnej, czyli żylaków, od leczenia estetycznego zmian powierzchownych (tzw. pajączków). Leczenie problemu estetycznego jest często bardziej złożone, a oczekiwania pacjentów co do rozległości i efektów leczenia bywają różne. Doświadczenie pokazuje, że leczenie zmian widocznych gołym okiem wymaga indywidualnego podejścia terapeutycznego oraz czasu i cierpliwości. Do leczenia estetycznego można zaliczyć zabiegi małoinwazyjne i nieinwazyjne. Ich celem jest przede wszystkim poprawa wyglądu nóg. Jakie zabiegi można zaliczyć do tej grupy? Są to między innymi skleroterapia, laserowe zamykanie naczynek czy metoda CLaCS. Leczenie powierzchownych zmian może trwać miesiącami, zwykle wymaga wykonania kilku sesji zabiegowych.
O czym warto pamiętać w przypadku leczenia żylaków i zamykania naczynek?
Przede wszystkim o tym, że leczenie zasadnicze (wewnątrznaczyniowe np. laserowe leczenie żylaków, leczenie żylaków parą wodną, klejenie żylaków) ma na celu osiągnięcie założonego celu terapeutycznego, nie zaś osiągnięcie w pełni zadowalającego rezultatu estetycznego. To bowiem należy do całkowicie odrębnej kategorii leczenia. Pacjent, który trafia do kliniki z określonym problemem medycznym (żylakami) musi wiedzieć, że w pierwszej kolejności skupiamy się głównie na jego problemie zdrowotnym. To rodzaj problemu decyduje o tym jaki zabieg zaproponuje lekarz celem osiągnięcia jak najlepszych efektów terapeutycznych. Kwestie kosmetyczne na tym etapie nie będą mieć decydującego znaczenia. Kiedy problem żylaków zostanie rozwiązany wówczas leczenie estetyczne skupione na usunięciu drobnych, poszerzonych naczynek stanowić będzie zwieńczenie dobrze przeprowadzonej terapii.